Zobrazení obrázku (ikony) favicon.ico v adresovém řádku


favicon.jpg(14 kb)


Pokud chcete mít v adresovém řádku prohlížeče vedle adresy své stránky zobrazený obrázek či logo (stejně jako na obrázku a této stránce), je nutné do <head> </head> vložit tento příkazový řádek:

<link rel="shortcut icon" type="image/x-icon" href="favicon.ico" />

Tato ikona se pak také zobrazuje v seznamu Oblíbených položek (Explorer) resp. Záložek (Firefox, Opera) místo loga implicitně nastaveného, např. e.jpg(1002 b) v Exploreru 6.

Obrázek ´favicon.ico´ o velikosti 16x16px vytvoříte v libovolném grafickém programu, uložíte pod názvem ´favicon.bmp´, přejmenujete příponu na ´ico´ a umístíte do kořenového adresáře webu. To je asi nejjednodušší způsob, který bez problémů funguje v Opeře a Firefoxu, v Exploreru 6 ovšem jen tehdy, když je stránka s touto ikonou předem zařazena do Oblíbených položek! Po přidání stránky do bookmarků ale musíte buď Explorer ještě restartovat, nebo stránku v Oblíbených odkliknout, jinak se ikona neobjeví, pouhá aktualizace webu ikonu v adrese nezobrazí.
Jenže ani tento postup někdy nestačí, takto v pohodě funguje třeba ikona na Seznam.cz nebo Atlas.cz, ale už ne třeba ikona na jinak skvělém webu Interval.cz a moje ikony mi nejdříve také nefungovaly.
Nakonec se mi přece jen podařilo Explorer 6 přesvědčit - ikona totiž musí být ještě navíc v 8-bit grafice (max. 256 barvách, nejlépe s průhledným pozadím) a především musí být přímo uložena (exportována) ve formátu ICO (tento formát podporuje např. Adobe Photoshop nebo Corel PhotoPaint).
V Exploreru 7 je patrný lehký posun v podpoře ikon - správně vytvořené ikony se zobrazují bez nutnosti přidání stránky do bookmarků, ale ty nesprávné (viz např. na Interval.cz) až po přidání stránky do Oblíbených položek.
Další menší problém jsem objevil ve Firefoxu - když ikonu změníte, Firefox si stále "pamatuje" tu původní, ukládá jí totiž do lokální diskové cache, takže je třeba cache vymazat. V Opeře 9 stačí stránku aktualizovat a ikona se sama ihned změní, ve starší "sedmičce" je ale stejný problém jako ve Firefoxu.
Zkoušel jsem také použít i jiné grafické formáty (gif, png), ty ale zatím fungují jen v prohlížeči Firefox, zde ovšem dokonce i gify animované! Jak je tedy nakonec jednoduché problém s nekomprimovanými bmp-ico ikonami v Exploreru 6 pochopit :-) Ovšem malovat něco smysluplného do čtverečku 16x16 pixelů, opravdu skvěle využitý čas kvůli takové "blbině" :-)

Syntaxe elementu <link /> je pak:

<link rel="icon" type="image/gif" href="favicon.gif" />
resp.
<link rel="icon" type="image/png" href="favicon.png" />

... A to jsem se už nechtěl zmiňovat o faktu, že když v Exploreru 6 stránku s ikonou z bookmarků vyhodíte, pamatuje si její ikonu Explorer pořád, dokonce i když vymažete diskovou cache. To už vysvětlit bohužel neumím ... Prý ale cca za měsíc ikona sama zmizí, tak to můžete otestovat :-)


pepe © 2006