HTML5 - testování nativní podpory nových elementů <video> a <audio>
<video>

Nativní podpora (tedy bez nutnosti instalace multimediálních plug-inů či externích přehrávačů, např. "nebezpečného" FlashPlayeru) ve Firefoxu, Chrome, Edge a Opeře pro open source kodek OGG/Theora, MP4/H.264, nový WebM/VP8 od Google a funguje i MOV od Apple.

Ve Firefoxu a Chrome je již také podpora celoobrazovkového režimu a režimu PIP (picture in picture). V HTML5 můžete ve videu plynule přeskakovat dopředu i do dosud nestažených částí videa, to FlashPayer neuměl, u něj bylo vždy nutné počkat na postupné stažení videa.

Element <video> je určitě budoucností webových multimédií, ale zatím není stanoven jeden univerzálně podporovaný formát, i když již fungují skoro všechny nejpoužívanější (3/2021). Je tedy vhodné dát na web video ve více formátech, ať si prohlížeč sám vybere, který mu vyhovuje (viz kód níže).

:: Videoukázky


  <video src="video.webm" controls muted loop autoplay width="300" height="100"> <!-- za názvem souboru jsou uvedeny možné atributy, překlad jistě netřeba -->
 </video>


  nebo

  <video controls>
    <source src="video.webm" />
 </video>


  V současné době ideální varianta kódu (včetně FLASH formátu pro staré prohlížeče):

  <video controls>
    <source type="video/webm" src="video.webm" />
    <source type="video/mp4" src="video.mp4" />
    <source type="video/ogv" src="video.ogv" />
    <embed type="application/x-shockwave-flash" src="video.flv" />
 </video><audio>

Nativní podpora ve Firefoxu, Chrome, Edge a Opeře pro open source kodek OGG/Vorbis, od r. 2017 již také nelicencovaný MP3 a nekomprimovaný WAV.

:: Audioukázky

  <audio src="zvuk.mp3" controls autoplay loop> <!-- za názvem souboru jsou uvedeny možné atributy, překlad jistě netřeba -->
 </audio>


pepe © 2021